Depresija-tihi ubojica ovog doba !!!
Depresija -najčešći psihički poremećaj
Depresija-tihi ubojica, danas ćemo pričati o jednoj od najvećih bolesti današnjeg doba, koja svaki dan odnosi nove žrtve.
Depresija je osjećaj beznađa. Osjećate da život nije vrijedan življenja. Da je život pretežak. Osjećate da nemate nadzora nad Vašim životom.
Bez obzira na to koliko se trudili, vuče vas prema dnu. Zbog takvog se psihičkog stanja osjećate nevjerojatno umorno i letargično. Svi se pitate, kako pobijediti depresiju?
Svjedoci smo sve veće učestalosti depresije koja danas predstavlja najčešći psihički poremećaj.
Najčešće se javlja u mladenačkoj dobi. Važno je da je to bolest čitavog tijela, bolest raspoloženja i bolest razmišljanja, a ne slabost volje ili lijenost, kako neupućeni često misle.
Svi smo ponekad tužni, nesretni, umorni, bez energije, pogotovo nakon gubitka i stresnih događaja. To je normalni dio života.
Ali za razliku od toga, depresija je mnogo više i znači gubitak radosti u životu, volje, gubitak smisla postojanja, osjećaja ispraznosti uz vrlo jaku duševnu bol.
Kako razumijeti depresivnu osobu
Depresivna osoba, za razliku od tužne, zna da su njezini bolni osjećaji strano tijelo, nešto nenormalno i bolesno.
Često se neopisiva duševna patnja ne može izraziti riječima, izrazom, ponašanjem jer je potpuno strana iskustvu, a osoba koja kroz to nije prošla ne može ni zamisliti o kakvim bolnim osjećajima se radi.
Cijelo tijelo je zahvaćeno depresijom i ne funkcionira harmonično. Poremećeni su san, motorika, rad svih organskih sustava, uzimanje hrane, spolna aktivnost.
Neskladni odnos s djecom i prijateljima, smanjene su intelektualna i tjelesna učinkovitost sve su to neke primjeri uzrokovani depresijom.
U težim oblicima bolesti javljaju se suicidalni porivi, razmišljanje o smrti kao boljem i konačnom riješenju.
Depresija boli jače od mnogih drugih tjelesnih bolesti, tvrde mnogi psihijatri.
Simptomi depresije:
- Tužno raspoloženje
- Gubitak zadovoljstva
- Smanjene energije
- Gubitak volje
- Anksioznost
- Osjećaj bezvrijednosti
- Otežano mišljenje i koncentracija
- Razmišljanja o smrti i suicidu
- Poremećaj apetita i spavanja
- Konzumiranje alkohola, kanabisa, benzodiazepina može promijeniti moždanu kemiju i pogoršati ili izazvati depresiju.
Kako se liječi depresija?
Što se prije počne s liječenjem, veći su izgledi za izlječenje. Lijekovi skraćuju trajanje depresije, smanjuju simptome i sprječavaju ponovnu pojavu bolesti.
Izgledi za ozdravljenje su mnogo veći ako se bolesnik potpuno drži programa liječenja.
Glavne metode liječenja su lijekovi i psihoterapija te, naravno, kombinacija obaju načina liječenja.
Psihoterapija
Psihijatri pomažu oboljelom razumjeti psihološku pozadinu njegove bolesti i uče ga kako se s njome nositi. Razgovor s terapeutom osigurava podršku i stručne savjete.
Lijekovi
Za liječenje depresije se koriste antidepresivi. Ublažavaju depresiju uspostavljajući poremećenu ravnotežu kemijskih spojeva u mozgu.
Ima nekoliko različitih skupina antidepresiva (AD). To su:
– Lijekovi koji sprječavaju pohranu serotonina u nervne stanice. Nazivaju se “selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina”.
To je jedna od novijih skupina lijekova koja imaju manje neželjenih nuspojava od starijih lijekova.
U nekih bolesnika mogu uzrokovati glavobolju, mučninu, uznemirenost, promjene u seksualnom životu, te nesanicu. Neki se od tih nuspojava smanjuju ili čak s vremenom nestaju.
– Triciklički antidepresivi (TCA) su prvi djelotvorni antidepresivi i djelotvorni su isto kao i skupina SIPS, neki su i djelotvorniji.
Zapaženo je da češće uzrokuju neželjene reakcije uključujući zamućen vid, debljanje, suhoću usta i vrtoglavicu.
-Ihibitori enzima monoaminooksidaze (IMAO) propisuju se mnogo rjeđe nego prije navedene dvije skupine. Uz neke od njih ne smije se uzimati određena vrsta hrane i neki lijekovi.
U noviju skupinu spadaju reverzibilni inhibitori monoaminooksidaze (RIMA) koji imaju puno manje nuspojava od IMAO.
Da bi antidepresivi uopće počeli djelovati, treba ih uzimati najmanje 3-5 tjedana bez prestanka, a nakon poboljšanja stanja još mjesecima.
Primjena prirodnih proizvoda protiv depresivnih stanja
Mnoge kliničke studije proučavaju povezanost niskog prehrambenog unosa omega-3 masnih kiselina i depresije.
Znanstvenim istraživanjima je već utvrđena povezanost depresije s visokim razinama omega-6 masnih kiselina i niskim razinama omega-3 masnih kiselina.
Smanjenu količinu omega-3 masnih kiselina je važno nadomjestiti jer se time postiže idealan omjer ovih kiselina presudan za kontrolu depresije i zdravlje mozga.
Najbolji izvor je riba, ili dodatci prehrani kao što su Artic Sea Omega-3 tvrtke Forever Living Products u kombinaciji sa Sokom od Aloe Vere.
Aloe Vera Gel-Sok se jako dobro pokazao zbog svojih prirodnih svojstava ublažavanja stresa i depresije.
Brojnim istraživanjima je već dokazano da osobe koje koriste ribu ili riblje ulje imaju 17 % niži rizik za depresiju od osoba koje konzumiraju ribu u vrlo malim količinama.
Primjena omega-3 masnih kiselina može i značajno povećati djelotvornost psihofarmakoterapije u liječenju depresivnih poremećaja.
Ako Vam se svidio današnji post, slobodno ga podijelite s prijateljima na društvenim mrežama !
Primjedbe
Objavi komentar